Skip links

Yaratıcı Problem Çözme ve Karar Verme

İş hayatında insanları birbirinden ayıran en önemli özellik, yaratıcı problem çözme ve karar verme yeteneğidir. Karşı karşıya kalınan her türlü probleme hızlı ve kolaylıkla çözüm üretebilmek, bunun için de  problemi doğru tanımlayabilmek ve iyi analiz edebilmek çok önemlidir. İnsanların yaratıcı düşünceleri ortaya çıkarıldığında, problemler karşısında geliştirdikleri çözme becerileri onların her zaman bir adım önde olmalarını sağlar.

Problem çözme ve karar vermenin basamaklarının neler olduğunun anlatılacağı bu programda; basamaklarda kullanılacak teknikler, başarılı problem çözenlerin ve başarısız problem çözenlerin örnekleri detaylı bir şekilde işlenecektir. Eğitim sonrasında katılımcılar kendilerini daha iyi tanıyacakları gibi yaşama karşı bakış açıları da değişmiş olacak. Potansiyellerini güçlendirme adına bir çok pratik uygulama yapılacaktır. Farklı problem çözme stilleri sayesinde bu problemlerin neler olduğunu gösterilecektir. Problemi doğru tanımlayarak, en düşük hata seviyesinde en etkili kararlar almaları sağlanacaktır.

Eğitimin ilk gününün sonunda genellikle katılımcılar morallerinin bozulduğunu söylerler. Yaptıkları hatalarla yüzleştiklerinde, problemlere karşı ne kadar etkisiz olduklarını fark ederler. İkinci gün araçları nasıl kullanacaklarını öğrendiklerinde ise olumlu bir duyguyla ayrılırlar.

Ana Başlıklar:

    • Problem çözme ve karar verme basamakları
    • Problem çözme ve karar verme teknikleri
    • Problem çözme ve karar verme stilleri
    • Inovasyon nedir ve nasıl yaratılır?