Skip links

Ne Dediler?

Kemal İslamoğlu, kendi elindeki kocaman aynayı insanlara tutma sanatının ustası.
Amacı , kendisiyle uğraşan insanları kendi aynalarını tutabilecek seviyeye getirmek.
Ilk bakışta insan heyecanlanıyor. Hergün baktığın kendine başkasının aynasından bakmak. Farketmek, uyanış, güven , rahatlık, gülümseme …
Bu farkındalık hayattaki herşeye yansımaya başlıyor.
Sonrasında ne mi oluyor ? Ne isterseniz. Hedef listesine ne yazdıysanız o … Çünkü aynadaki insan bir süre sonunda herşeyi yapabilme gücüne sahip olduğunu farkediyor.
Bu gücü kullanma imkanını veren Sevgili Dostum Kemal İslamoğlu’na sonsuz teşekkürler…

Mete Erkin KOCABAŞ/SALES AREA MANAGER /ECOLAB

Kusursuz işleyen senaryoda tesadüflere hiç inanmamış biri olarak, hayatımızın bazı anlarında karşımıza çıkanların bildiğimiz ademoğlundan ziyade yolumuza ışık tutanlar olduğunu düşündüğüm zamanlar vardır.  İşte bu ışık insanlardan biri olan Bay İslamoğlu’yla gerçek anlamda tanışmamız tam da hayatımın bu dönüm noktalarından birinde oldu. Tamamen “bussiness” konuşacağımızı tahmin ettiğim bir görüşmeden çıktığımda, artık hayatımda köklü değişiklikler yapmam ve en öncede kendimden başlamam gerektiğini anladığımdan bu yana tam 2 yıl geçmiş.

Şimdi geldiğim noktada dönüp arkaya baktığımda yolun en başında onu görüyorum ve sonrasında olanlara vesile olduğu için kendisine minnettar olduğumu hissediyorum. Bende yarattığı farkındalığın hayatımı değiştirmeme sebep olmasına ilaveten, katıldığım eğitimlerindeki berrak bilgeliği, sade ve net bakış açısı, mütevazı tecrübe paylaşımları ile örnek aldığım insanlardan olmuştur. Sadece iş hayatında değil özel hayatında da dengeyi bulmuş bu çift kanatlı liderle, hayatınızın bir döneminde yolunuzun kesişmesini dilerim.

Nurdan Derman/Marka Yöneticisi/İpragaz A.Ş.

 

Kemal Islamoğlu’nun eğitimleri bana gerçek bır gelişim hissi verdi. Kendimi ve başkalarını anlamada, her türlü ilişkiyi yönetmede adeta birkaç basamak atladıgımı düşünüyorum. Bu bana, iş hayatımda daha başarılı iletişimler kurmamı sağlarken, aile ve sosyal hayatımda da daha sağlıklı ilişkiler kurmamı sağladı. Kuşkusuz bu insana keyif veren ve bağımlılık yaratan bir durum. İşte başarılı bir eğitim budur.

Kemal Islamoğlu sizi bilgi vererek aydınlatmıyor. Adeta meşaleyı yakıp elinize tutuşturuyor. Gittiğiniz her yere aydınlığı götürmenizi sağlıyor.

Cem Meriç
Flash Scania/ Genel Müdür

 

Kemal İslamoğlu’nun danışanı olmadan önce, uzunca bir süredir fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşıyordum. Yaşamdan neredeyse zevk almaz hale gelmiştim. Kendimle mücadele etmekten yorulmuştum. Sorunlarımla baş edemediğim için ilaç desteği alıyordum. Kendimden bütünüyle uzaklaşmıştım. İç dünyam adeta uyuşmuştu. Yaşam amacımın ne olduğunu bildiğimi sanıyor ama bunun için kılımı kıpırdatmak istemiyordum. Sevdiğim işleri yapmak için bile enerji bulamıyordum. Mutsuzdum ve mutlu olmak adına ne yapacağımı bilemiyordum. Yakın bir tanıdığımın, Kemal İslamoğlu ile yaptığı seanslardan sonra, bakış açısındaki gelişimi ve bunun yansıması olarak hayatındaki değişimi görünce; kendi adıma umutlandım ve Kemal İslamoğlu’ndan yardım almaya başladım.

Geçmişe dair anlattığım bu manzara bugün bana o kadar uzak ki. Öncelikle şu anda kendimi iyi hissediyorum. Hatta çoğu zaman güne James Brown’nın “I feel good!” şarkısını söyleyerek başlıyorum. İyi hissetmek yaşam felsefem oldu. Zaman zaman eski alışkanlıklarımdan dolayı kendimi aşağıya çektiğim oluyor elbette. Ama en azından artık bunun üstesinden nasıl geleceğimi biliyorum. Yaşadığım gelişim ve değişim sayesinde ruhsal sorunlarımın çözülmesi kaçınılmazdı belki, ilginç olan fiziksel sorunlarımın da kendiliğinden ortadan kalkması oldu. Doktorum yapmayı düşündüğü ameliyattan vazgeçti. Ayrıca kanımdaki ilaç değerleri yine kendiliğinden değiştiği için Psikiyatristim verdiği ilaçları azaltarak kesti.

Bu süre zarfında özellikle iş ve özel hayatımda karşıma oldukça ağır sorunlar çıktı. Sağlıklı insanların bile sağlığını bozacak olaylar yaşadım yine de fiziksel ve ruhsal dengem bozulmadı. Bir zamanlar elle tutulur sorunlarım yokken kıpırdayamaz bir haldeydim, bugün en zor sorunlarımı bile yönetebiliyorum. En büyük amacımın doğrultusunda keyifle ilerliyorum.

Hepsinden önemlisi mutluyum.

Didem Elif
Yazar

İlk olarak ne zaman ve nasıl tanıştığımızı hatırlayamıyorum ama birlikte çalışmaya başladığımız zamanı çok net biliyorum; 2006.

Bir kişilik envanteri üzerinde grupla çalışıyorken, Kemal bir anda kendisi ile ilgili (bana kalırsa çok özel) bir şey paylaştı. Hiç beklemediğim şekilde, salonda eğitim verdiği ve hiç tanımadığı 15 kişiyle kendisinin gelişim noktalarını bir anda söyleyiverdi, şaşırdım. Sonuçta, geride yoğun bir iş hayatını ve yönetim deneyimini bırakmış, artık danışmanlık boyutuna gelmiş birilerinin, “ben bu konuda eksiğim, çalışıyorum ama hala tam anlamıyla başaramadım” dediğini her gün duymuyoruz.

Hayat bizi bazen doğaldan, sahicilikten uzaklaştırıyor. Kemal gibi insanların misyonu da, bizi olması gerekene çekmek. Egolarından sıyrılmış, ne olduğunu ve ne olabileceğini bilen insanlara ihtiyacımız var.  O nedenle; varlığı , tüm paylaşımları ve belki de farketmeden dahi olsa zihnimde yarattığı büyük küçük tüm aydınlıklar için, teşekkürler!

Ümmühan Pandır Köksoy
Domino’s Pizza Türkiye

 

Kemal İslamoğlu’ndan aldığım eğitimlerle,   hayatımdaki doğru kararların yüzdesindeki inanılmaz artış doğru adreste olduğumu ispatlamıştır. Engin tecrübesi, etkin anlatımı, sorulara verdiği muazzam örnekli bilge cevaplar Kemal İslamoğlu  kendini kanıtlamış ve  faydalanılması gereken bir ustadır.

İş hayatımdaki kilometre taşlarından olan Kemal İslamoğlu , monoton – kalıplaşmış  dar bakış açılarından ,iş körlüklerinden , nasıl büyük fotoğraflara bakılması gerektiğini , nasıl geniş açılı bakılması gerektiğini, kusursuz anlatımıyla tarafıma verebilmiştir. Bu durum gerek iş hayatımda gerekse özel yaşantımda  hayatımda kesinlikle fark yaratmıştır. Farklı bakabilmek ve farklı olabilmek mutlaka insana değer katabilen değerler sağol Kemal Hocam, çok çok teşekkürler.

Kemal İslamoğlu eğitimleri bana göre aldığınız simitin yanındaki çay gibidir.Nasıl birisi eksik olunca keyfi olmaz , tad vermez. Gerek iş hayatında gerekse özel hayatta mutlaka dinlenilmesi, saygı duyulması gereken usta bilge çok çok teşekkürler iyiki varsınız.

Murat Atilla
Naturel Gaz/Satış-Pazarlama-Planlama/Yönetim Kurulu Danışmanı

 

Kemal ile geçirdiğimiz süreç sırasında ruhen daha da büyüdüm, kendimi ve yapabileceklerimi farkettim. Geliştim ve manen daha güçlüyüm. Kendimi seviyorum ve gücüme inanıyorum. Birlikte yaptığımız çalışma bana daha geniş düşünmeyi öğretti. Olaylara sadece kendi penceremden değil karşı penceren bakabilmeyi de öğretti. Kimi zaman zihnimi açmam zaman aldı, ama geliştiğimi farketmek beni hep daha ileri götürdü. Sorunlarımı çözmekten kaçmadım. Hep olaylara olumlu yönden bakmaya başladım ve kendimi devamlı geliştirdim. Korkularımı azalttım. Artık daha güçlüyüm ve kendime her zamankinden çok güveniyorum hatta önce kendime güveniyorum.

İş hayatımda önceden sorunlarım vardı. farkettim ki o sorunları ben yaratmışım. Ben değişmeye başlayınca sorunlarım da azaldı ve artık işimi her zamankinden çok seviyorum, buna bağlı olarak başarım yükseldi. Kemal bende varolan, ama benim bilmediğim yönlerimi keşfetmemi sağladı. Patronumla aramda uçurum olduğunu düşünürken şimdi aynı yolda birlikte istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz.

Özel hayatımda hayvanlarla teması seven biri değildim. Zaman içinde kardeşimin bir kedisi oldu ve ben onunla aynı evde yaşamak durumunda kaldım. Eskiden olsa bunu çok büyük bir sorun haline getirebilirdim. Ben tersini yaptım. Kendime dedim ki: ‘Artık bu huyumdan vazgeçmek istiyorum. Ben de herkes gibi kedimize dokunabilmek istiyorum.’ Kemal’le yaptığımız tek çalışma bende etki etti ve şimdi hayatta asla dokunamam dediğim kedimize dokunabiliyorum, onu seviyorum, sabah kahvaltısını bile ben veriyorum. Hatta bunca yıl kendimi bu sevgiden neden mahrum ettiğimi şimdi anlamıyorum.

Böyle bir sürece girmeyi düşüneceklere önerim önce değişime inanmaları  ve istemeleridir.Böyle bir tecrübeyi sonuna kadar götürüp yarı yolda durmamak lazım diye düşünüyorum. İnanırsanız yaptıklarınıza, farkındalığınız artar, hayata ve olaylara daha olumlu yaklaşabilirsiniz. O kadar büyür ve güçlenirsiniz ki, yapabildiklerinize kendiniz bile şaşıracak hale gelirsiniz.

İyi ki yanımda olup bana el verdi, sayesinde şimdi durduğum yerden hayata daha mutlu ve umutlu bakıyorum. Sağolsun. Varolsun.

Ebru
Yönetici

 

Kemal Islamoglu ile gecen egitim surecinde is hayatinda ve insan iliskilerinde rahatlikla cozum odakli olabilecegimizi gordum. Kendisinden aldigimiz egitimler sayesinde bakis acimizin ne kadar genis olabilecegini, aslinda iyi oldugumuzu dusundugumuz konularda ufkumuzun cok daha acilabilecegini farkettim.

Egitimlerine ogrencilik yillarinda olmadigim kadar odaklanmam beni sasirtti. Dikkati tamamen kendisine toplayip kendinizi yeniden kesfetmenizi sagliyor. Egitimin sonu olmadigini hissettiriyor ve bagimlilik haline getiriyor.

Egitimlerinde tekrarladigi sayi gibi. 21 ders alirsaniz bagimlilik yaratir 🙂  Bilginize…

Elif Gedikbasi Meriç
Flash Renault Genel Müdür

 

Benim için çok önemli bir iç-müşteri grubum için birlikte tasarlayıp gerçekleştirdiğimiz ‘’Değişim Yönetimi’’ başlıklı workshop, keyifli ve paylaşımcı olmasının çok ötesindeydi.

Katılımcılara dokunuyor, kişilerin etrafını algılaması ve farkına varması için adeta dürtüyordu.

Dünyadaki nüfus artış trendinden, yeni yönetim metotlarına kadar, adeta ‘’viseur’’ü çok geniş bir fotoğraf makinası görüntüsü gibiydi, birlikte yaptığımız bu çalışma.

Kısa gibi görünen ancak bizim kendimizi, yaptığımız işleri, her günkü rutinimizi kısaca her şeyi sorguladığımız, dogmalardan ve genel kabullerden arınarak yeni ve özgür bir düşünme ortamını arzulamamızı sağlayan bu çalışma için Kemal İslamoğlu’nagönülden teşekkür ederim.

Arzu Saraç
Organizasyonel Gelişim ve İK Direktörü/ULKAR HOLDİNG A.Ş.

 

Kemal İslamoğlu ile ilk tanışmamız Koç Üniversitesi’nin düzenlediği bir konferansta, tesadüf eseri olmuştu. Hatırlıyorum da, konferans salonuna girdiği ilk andan itibaren etkileyici ses tonu ile herkesin dikkatini toplamıştı. Herkes gibi ben de pür dikkat dinlerken, konuya olan hakimiyeti, hayatın içinden ilgi çekici örnekleri ve eğlenceli anlatımı ile bunun eşsiz bir deneyim olduğunu düşünmüştüm.

Gerçekten de Kemal İslamoğlu’ndan aldığınız eğitimlerdeki ortak özellik, her eğitimin o ana kadar aldığınız en yararlı ve keyifli eğitim olmasıdır.

Sonraki yıllarda şirket olarak Kemal Bey’den “Satın Almacılarla Müzakere Teknikleri” ve “Yönetim Becerileri” eğitimini aldık. Bu eğitimlere kadar benim için kısa süreli eğitimler, biraz sıkıntı biraz  hoş vakit geçirmekten ibaretti. Kemal İslamoğlu sayesindedir ki ilk kez bir eğitimde hem uygulamalı öğrendim, hem kendimi geliştirmek için gerekli araçları edindim, hem de daha fazlasını öğrenmek için heveslendim.. Tavsiye ettiği pek çok kitap bugün bile hala kütüphanemin ön rafında dururken, bu kitaplar sadece iş hayatı için değil tüm hayatımda kullanabileceğim bakış açıları sağlıyor.

Kemal Bey’in eğitimleri iş hayatında (ve hatta özel hayatta) odaklanmam gerekenler konusunda yol gösterici oldu, artık daha iyi bir müzakereci ve yöneticiyim. Daha geniş düşünüyorum, ele aldığım bir işte sadece sol beynimle değil aynı zamanda sağ beynimle de hareket etmeye çalışıyorum, çok fazla zihin haritalama yapamasam da  renklerle hafızama daha çok söz geçiriyorum..

İş hayatındaki başarınız bir yana, herşeyden önce kendinizi daha iyi tanımak ve anlamak için, kendiniz için güzel birşey yapmak adına Kemal İslamoğlu ile tanışmalı, ve en az bir eğitimine katılmalısınız. Zaten gerisi kendiliğinden gelecektir..

Müge Vardar
Yönetici/GfK

 

Kemal Bey’in vermiş olduğu eğitim benim için son derece ilgi çekiciydi. Hem eğitimin konusu hakkında hem de genel anlamda iş hayatı anlamında genel resmi biraz daha görmemi sağladı.Çeşitli kararlar verirken farkında olmadan yaşadığım süreçler hakkında ve gelecekte karar alırken daha bilinçli olmam için gerekli olan farkındalığı bu eğitim sayesinde kazandım. Benim için son derece verimli bir tecrübe oldu genel anlamda. Eğitimden sonra düşüncelerimi ve fikirlerimi düzenlemek anlamında mind mapping tekniğini uygulamaya başladım. Ayrıca karar alırken zorlandığım durumlarda sağlıklı karar verebilmek adına eğitimde öğrendiğim süreçleri kulanıyorum.

Benim bir çok konuda ufkumu açan bu eğitim sadece problem çözme ve karar verme değil bir çok konuda farkındalık yaratıyor ve bu durum eğitimi alan herkese yararlı bir tecrübe olacaktır diye düşünüyorum.

Murat Ulusoy
Mercedes-Benz Türk A.Ş.

 

Kemal İslamoğlu ile ilk tanışmam 19 Mayıs 2007’de çalıştığım şirketin kurumsal toplantısında  eğitim akademisi lansmanında gerçekleşti. Sahnede uzun beyaz saçları ile konuşma yapan Kemal bey’in ilerleyen dönemlerde bana yeni ufuklar açacağının henüz farkında değildim. Toplantının sonunda elimde okumam gereken bir kitap ve izlemem gereken bir sinema filmi ile ayrılmıştım,sonrası ise uzun bir serüvendi benim için.

Bu serüvende kırmızı,yeşil,sarı ve mavi’nin sadece basit renkler olmadığını gördüm.Davranışlarımı sergilerken renkli bir insan olmak gerektiğini öğrendim.Kemal bey’le yaptığım birebir görüşme sonrasında İstiklal caddesinde uzun zamandır uğramadığım kitapevi’nin yolunu tuttuğumu anımsıyorum.Ve hala bir sözüm var kendisine , ne kendisi unuttu, ne ben.O görüşme beni gerçekten çok etkilemişti.Kırmızı,mavi renkleri katmalıydım hayatıma.Aklımı haritalamanın ne pratik bir yol olduğunu,defter kullanırken dahi kendimi nasıl sınırladığımı,rengarenk kalemlerle yazı yazmanın zevkini,çocuklarımızla oyun oynamanın zekamıza olan faydalarını,müzakare ederken aslında empati yapmanın kazanma hırsından ne kadar da önemli olduğunu,Çanakkale deyince ilk akla gelmesi gereken şeyin  sadece bir savaş olmadığını,kararlar alırken sonuçlarının nelere mal olacağını ve daha fazlasını öğrendim.

Sadece benmi ? Elbetteki değil.Ailemde birçok birey de benimle birlikte öğrendi bu bahsettiklerimin birçoğunu.Her paylaşım sonrasında aile bireylerim, eşim, annem ya öğrendiklerimi dinledi benden, yada okuduğum kitapları okudular.Sırf duygusal zeka için bile olsa çocuklarıma daha fazla zaman ayırdım.Çünki Kemal bey’in dediği gibi ‘’Aydedenin ışığını kim yakıyor baba ? ‘’ sorusunu soracak daha iyi bir zeka olamazdı.

Umarım gelecek dönemlerde yine sizinle paylaşımlar içerisinde bulunmak imkanına sahip olurum.Bilgi hazineme ve hayatımıza kattığınız herşey için sonsuz teşekkürler Kemal Bey.

Yusuf Çetiner
Tesis Müdürü/İpragaz

 

15 yıldır Otomotiv sektöründe kurumsal bir şirkette görev alıyorum. Bugüne kadar bir çok eğitmenden farklı konularda eğitimler aldım. Bu eğitimlerin kimi yurt dışında yabancı eğitmenler tarafından verildi, kimisi akademik geçmişi olan öğretim görevlileri tarafından düzenlendi. İçtenlikle söyleyebilirim ki; en çok etkilendiğim ve en çok aklımda kalan öğretiler, bir kaç eğitmenin verdikleriydi ki, bunların içinde Kemal İslamoğlu’nu ilk sıralara koyuyorum.

Kemal İslamoğlun’dan öğrendiklerimi bir çok alanda uygulama şansı buldum ve sonuçlarını ekibimin pozitif geri dönüşlerinden toplamak beni çok mutlu ediyor. Ayrıca, işim gereği birlikte çalıştığım ekibe ve yetkili satıcı sahiplerine de benzer metod ve öğretileri uygulamaları konusunda tavsiylerde bulunuyor Kemal bey’in örneklerinden hareket ederek düşüncelerimi güçlendiriyor sağlam zemine oturtabiliyorum.

Kendisinden aldığım eğitimlerin; iş ve özel hayatıma bakış açımı değiştirdiğini söyleyebilirim. Kemal İslamoğlu’nun; her geçen gün zenginleşen bir bilgi küpü olduğunu düşünüyorum. Çok farklı konularda eğitimler verebilmesinin yanında, aynı etkiyi yaratacak beceri ve bilgi düzeyi ile katılımcıları yakalıyor ve eğitimin bir parçası haline getiriyor. Dolayısı ile kendisini bu bağlamda örnek aldığımı söylemeliyim.

Kemal İslamoğlu ile yürüttüğümüz projelemizden önce çok farklı eğitmenler ve eğitim şirketleri ile tanışmak ve görüş alış verşinde bulunmak şansım oldu. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, yüzme bilmeseniz de Kemal bey’e güvenip engin denizlere açılabilirsiniz. Yolculuğun sonunda fark etmeden yüzme öğretecek düzeye geldiğinizi göreceksiniz.

Selcuk Ahmet Aksakal
SCANIA/Satis Operasyon ve İş Geliştirme