Skip links

Quentin Tarantino Filmleri

Oyuncu, yapımcı, yönetmen ve Oscar’lı senarist olan Quentin Tarantino; gençliğinde videocuda kasiyer olarak çalışmıştır. Burada izlediği filmlerin onun üzerinde yarattığı etki ile, fimlerinde popüler film sahnelerine göndermeler yapar. Pop kültürüne olan takıntısı onu dünyaca ünlü biri yapmıştır. Senaryosunu yazdığı ilk film olan “True Romance” ve yönettiği ilk filmi “Rezervuar Köpekleri” ile farklı bir tarzı olduğunu en baştan ortaya koymuştur.

Özellikle bazı filmlerinde sıkça kullandığı kanlı ve şiddetli sahneler izleyiciyi rahatsız etmez, aksine insan zihninde şiddetin ne kadar sıradanlaştığının anlaşılmasını sağlamıştır. Parçalanmış anlatım tarzını etkili bir şekilde kullanmıştır.

Bu tarzın en iyi örneklerinden biri olan “Pulp Fiction” filminin benim için ayrı bir anlamı vardır. “Pulp Fiction” 1994 yılında Cannes da Altın Palmiye ödülü aldı. Bir Amerikan filminin Altın Palmiye ödülü alması çok konuşulmuştu. Hakkında bir sürü şey okumuştum. Merakla filmi bekliyordum. O sıralar evlenmeyi düşündüğüm kız arkadaşımla gittik sinemaya. Kız arkadaşım daha filmin yarısına gelmeden, erken çıkan diğer seyircilerden de etkilenerek sinemadan çıkmak istedi. Her ne kadar sabretmesi gerektiğini, olayların birbirine bağlanacağını ve sonuna kadar beklemesini ifade etmesem de hiçbir şey anlamadı ve çok sıkıldı. Tek bir açıdan baktığı için sevmemişti. Beni ise filmin kurgusu, karakterleri, diyalogları derinden etkilemişti. Resmen büyülenmiştim. Bence bu film sinema tutkunları için bir baş yapıt niteliğindeydi. Bir sürü yönetmene ve filme göndermelerle dolu hemen hemen her sahnesi hafızalara kazınacak bu film yüzünden; evliliğe gideceğini düşündüğüm ilişkimiz, Tarantino sayesinde ayrılıkla son buldu. O gün bir karar vermiştim, evleneceğim kadına önce “Pulp Fiction”ı izletecektim. Kız arkadaşım olarak filmi seyrederken verdiği reaksiyonlara keyifle eşlik ettiğim sevgili eşim Nilay, böylece hayat arkadaşım oldu. Bu yüzden evlilik hayatıma katkısı ile Tarantino’nun bendeki yeri özeldir.

–        Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri

–        Pulp Fiction – Ucuz Roman


Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Yorum Yaz