Skip links

Sergio Leone Filmleri

Avrupa’da 1960-1975 yılları arasında, genellikle İtalyan yapımcı ve yönetmenler tarafından üretilen Western filmlerine Spagetti Western adı verildi. Bu akım kovboy filmlerine olan ilginin dünya çapında yeniden şekillenmesine ve artmasına sebebiyet verdi.

Spagetti Western akımını başlatan İtalyan yönetmen Sergio Leone, anlatım tarzıyla sinema tarihinde bir çığır açmıştır. Filmlerinin her biri çok etkilidir. Özellikle görüntüler, müzikler, diyaloglar vurucudur. Karakterler sıra dışı bir şekilde işlenmiştir. Onun filmlerinde iyi bir kovboyun sadece el becerisiyle kazanması yeterli değildir. Ana karakter zekanın, iyiliğin, içgörünün en etkili şekilde harmanlanmasıyla kavgasını tamamlar. Filmlerinin neredeyse tamamında müzikler konusunda Ennio Morricone ile çalışmıştır. Ennio Morricone’nin film albümlerinin her biri de dünya çapında iz bırakmış albümlerdir.

Özellikle “The Good, The Bad and The Ugly” filminin final sahnesindeki üçlü düello; sinema tarihinin klasiklerindendir.

Sergio Leone, döneminin genel düşünce kalıplarını zorlayan bir yönetmen olmuştur. Tüm dünyada belleklere iyi adam olarak girmiş Henry Fonda’yı, “Once Upon A Time In The West” filminde, ilk defa kötü karakter ve aynı filmde hep kötü adam olan Charles Bronson’ı iyi karakter olarak oynatmıştır. Hemen hemen her filminde, fotoğraf sanatıyla ilgilenenler için çok güzel kareler yer almaktadır. Bu kareleri ve o anları daha etkili yapan, filmlerin yüksek enerjili müzikleridir. Leone’nin en meşhur filmlerinden biri olan “The Good, The Bad and The Ugly” filminin müziği, film müziği klasikleri arasına girmiştir.

Erken vefat etmesi bence bu dünya için önemli bir kayıp oldu. Sergio Leone konusunda dünyanın en önemli uzmanlarından biri olan Cenk Kıral, benim çocukluk arkadaşımdır. Kendisinin bu konuda bir gün kitap yazmasını umut ediyorum. Sevgili Cenk ile bu konuda yapılan röportaja buradan, ilgili yazıya ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sergio Leone’nın beni en çok etkileyen filmleri.

–        The Good, The Bad and The Ugly

–        A Fistful Of Dollars

–        For A Few Dollars More

–        Once Upon a Time In The West

–        Once Upon A Time In America

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Yorum Yaz