Skip links

Siyah Kuğu

Siyah Kuğu kitabı neden okunmalı???

Malum kuğu denince akla gelen  ana  görüntü , nazlı ,uzun boyunlu narin görüntülü su üstünde süzülerek yüzen bir hayvandır.Bu görüntüde farkına bile varmadan kesin doğru kabul ettiğimiz ise o kuğunun bembeyaz olduğudur.

İnsanoğlu ilk kez Avustralya’yı keşfettiğinde Siyah Kuğuları keşfediyor ve o güne kadar hiç düşünmedikleri bir olasılığın aslında nasıl da normal ve açıklanabilir bir seçenek olduğunu farkediyordu.

Öngörülemez , gerçekleştiğinde etkisi büyük olan ve gerçekleştikten sonra da geriye doğru kolaylıkla izah edilebilen olaylar hepimiz için birer Siyah Kuğu’dur.Bu kitabı geleceği inşa etmeye çalışan , proje yöneten , uzun vadeli satış ve üretim hedeflerini kesin bir şekilde yapmak zorunda olan tüm profesyoneller okumalı ve geçmişte yaşadıkları şokları iyi analiz etmeliler.

Yukarıdaki bu gerçek hikaye aslında iş ve özel hayatımızı etkileyen tüm beklenmedik gelişmeleri de açıklamaya yarayabilir.Geleceğe yönelik planlar yaparken insanlar kapasiteleri dahilinde sadece öngörebildiklerine odaklanıyorlar.Ancak bazen öyle gelişmeler oluyorki tüm planlarımız , hazırlıklarımız ve hedeflerimiz bir anda tamamen geçersiz kalabiliyor.Yazar kitapta bu gelişmelerin aslında birer Siyah Kuğu olduğunu ve bakış açımızı ve düşünme şeklimizi değiştirebilirsek bu Siyah kuğuları önceden ortaya çıkararak çok daha etkili planlar yapabilmenin mümkün olduğunu anlatıyor.

Bu süreci anlatırken verdiği örneklerle hem eğleniyor , hem de şaşırıyor ve  öğreniyorsunuz.

11 Eylül saldırıları ,Borsada İnternet balonunun yarattığı çöküş etkisi ,2008 Ekonomik Krizi ,Yunanistan’ın içinde bulunduğu çöküş ,Avrupa Birliği’nde yaşanan çözülme ,Ülkemizde AKP’nin yükselişi olaylarının her birinin bir Siyah Kuğu olduğunu söyleyebiliriz.

Kitabı bitirip arkasından geçmiş kararlarınızın analizini yaptığınızda muhtemelen siz de benim gibi “Keşke bu kitabı daha önce okusaydım “ diyeceksiniz…..Ama unutmayın daha nice siyah kuğular bekliyor bizi ve onlar için geç kalmış değiliz henüz….Keyifli okumalar))))

Yorum Yaz